Helenesee 2001

Německo Helenesee – Podzim 2001

První týden v říjnu klub pořádal tradiční potápěčský a cyklistický pobyt na Helenesee u našich přátel z Tauchsportclubu Poseidon Eisenhuttenstadt. Pošmourné počasí v Praze se při odjezdu sice poněkud zlepšilo, ale v průběhu týdne nám občasný deštík trochu znepříjemnil pobyt. Poplatky za vstup a parkování jsme platili pouze za první weekend po příjezdu. Od 1.10. končí oficiálně sezóna a vstupné ani parkovné se nevybírá. Přilehlé sociálky s teplou vodou však zůstaly otevřené.

Ve volných dnech se voda opět hemžila potápěči z místních škol. Ve všední dny jsme zde byli sami spolu s potápěči z České Lípy. Po prvním ponoru jsme s uspokojením zjistili, že voda má velmi pěknou viditelnost. V některých místech 8 až 10m. Navštívili jsme všechna známá místa vhodná k potápění. Kromě všech obvyklých atrakcí pod naší pláží – šlapadlo, plachetnice, plošiny, zvon, pramičky – patrně nejlepší ponor byl v zatopeném lese za FKK. Kromě čisté vody v pěkném terénu tady bylo nejvíce větších štik a okounů. Také potápění na kanálu mezi Katjasee a Helenesee bylo výborné. V těchto místech ještě příliš neubylo krásných zelených rostlin. Vzhledem k zákazům vjezdu do lesa sem mnoho německých potápěčů asi nejezdí. Spíš je zde možné potkat potápěče české. Potápění se také pokusil dokumentovat Jirka Pek s videokamerou v pytlíku. Premiera záznamu bude možná předvedena na našem setkání v listopadu na lomu Kumburák.

Plnění přístrojů bylo díky dobrému kompresoru bez problému. Kromě potápěčských aktivit, jsme prakticky každý den projížděli okolí na bicyklech. Nebyl to sice žádný velký mountbiking, ale každý si mohl terén a vzdálenost vybrat dle svých možností. Že ve zdejších lesích rostou houby, je nám dobře známo, letos to však byly houbařské orgie, byť se sbírání hub asi stalo v Německu módou. Houby byly k jídlu denně a nejlépe byla ohodnocena skvělá omáčka od Heleny Vodičkové. Také Mirek Hojný několikrát smažil pro všechny přítomné až sedmdesát řízků z hřibů.

Týden rychle uběhl a tak jenom doufáme, že naše zdejší pobyty budou v dalších letech ještě možné. Dle sdělení našich německých kamarádů se uvažuje o úpravě břehu v prostoru jejich základny. Při planýrování břehu by mělo dojít k demolici jejich bungalovů. Všechno je však nejisté a oni nevědí jak tato záležitost dopadne.

Zájezdu se zúčastnili členové klubu – Helena Vodičková, Jirka Pfeifer, Jirka Pek, Jirka Žilina, Mirek Hojný, Petr Batík, Lukáš Náhlovský, Tomáš Pilarski a Jarda Klepal.

Jarda Klepal
Mersores Pragenses